Executarea

Stoc de mobilier și echipamente HORECA

Ședințe de licitație

19 noi 2026, 07:00Online

Bunuri scoase la licitație

Stoc de mobilier și alte obiecte HORECA
Preț pornire
163.639 RON
TVA
21%
numar tipuri bunuri
37
vanzare indivizibila
true
loc depozitare
Constanța

Bunurile se vând ca o singură unitate; nu se acceptă vânzarea pe bucată sau pe loturi. Cumpărătorul suportă costurile de preluare.

Înscriere

Garanție / taxă16.364 RON — 10% garantie de participare
Înscrieri până la12 noi 2026, 14:00
BeneficiarAgenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate
BancaTrezoreria Sector 3 București
IBANRO52TREZ7035005XXX019606
Documente necesareDatele de identificare și documentele de identitate ori de înregistrare aplicabile ofertantuluiÎmputernicirea persoanei care îl reprezintă pe ofertant, dacă este cazulIndicarea bunului mobil pentru care liciteazăOferta de cumpărare reprezentând cel puțin prețul de pornire al licitațieiDovada plății garanției de participareCodul IBAN și numele instituției bancare unde este deschis contul ofertantuluiDovada emisă de bancă privind calitatea ofertantului de proprietar sau titular al contului indicatConsimțământul privind prelucrarea datelor cu caracter personalConsimțământul privind acceptarea condițiilor și termenelor licitațiilor publice organizate de ANABI prin mijloace electroniceDeclarația pe propria răspundere că ofertantul nu este persoană interpusă cu proprietarul bunurilor

Înscrierea se face pe platforma ANABI dedicată licitațiilor publice electronice. După validarea ofertei, ofertantului i se comunică prin email un cod unic și o parolă. Solicitările scrise pentru vizionare trebuie transmise până la 10.11.2026, iar vizionarea se programează cu inspectorii Agenției.

Organizator

ExecutorAgenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate
ReprezentantElena Grăniceru
Telefon0372573000

Observații

Licitația se desfășoară între orele 09:00 și 15:00. Pasul de licitare este de 5% din prețul de pornire, iar pentru ofertele formulate în ultimul minut se acordă automat un timp suplimentar de patru minute. Prețul de adjudecare se achită în cel mult 5 zile lucrătoare.

Descriere

ANUNȚ PRIVIND VÂNZAREA BUNURILOR MOBILE PRIN MIJLOACE ELECTRONICE

Nr. dosar valorificare 4791/2025
Anul 2026, luna 10, ziua 20

InformațieDetalii
BunStoc compus din mobilier și alte obiecte cu destinație comercială specifică activității HORECA
Preț163.638,50 lei (32.114,30 €)
Data limită înscriere la vizionare10.11.2026
Locul vizionăriiMunicipiul Constanța
Data limită pentru înscriere la licitație12.11.2026 ora 16:00
Dată desfășurare licitație19.11.2026, interval orar 9:00-15:00
Garanție de participare16.363,85 RON

În temeiul art. 29 din Legea nr. 318/2015, modificată și completată prin Legea nr. 230/2022, coroborat cu art. 252¹ alin. (1) din Legea nr. 135/2010 privind Codul de Procedură Penală, vă facem cunoscut faptul că, la data de 19.11.2026 în intervalul orar 9:00-15:00, Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate organizează licitație publică ce se va desfășura exclusiv prin mijloace electronice pentru următoarele bunuri:

Nr.Denumire produsBuc.Preț unitar -50% (lei)Total lei -50%Total € -50%Cota TVA
1Canapea catifea verde191.319,5025.070,504.920,1221%
2Masă 90 x 90 cm16428,506.856,001.345,5021%
3Masă 180 x 90 cm10857,008.570,001.681,8821%
4Scaun rotativ11365,004.015,00787,9521%
5Scaune fixe44457,0020.108,003.946,2221%
6Scaune înalte bar4112,50450,0088,3121%
7Proiector cu soclu E272158,501.228,50241,0921%
8Spot LED Track Light2640,001.040,00204,1021%
9Televizor Samsung46.343,5025.374,004.979,6921%
10Lustră tip pendul10300,003.000,00588,7521%
11Cameră supraveghere7428,503.000,00588,7521%
12Aer condiționat11.591,001.591,00312,2421%
13Arbust artificial15405,006.075,001.192,2321%
14Narghilea4180,00720,00141,3021%
15Vitrină frigorifică Frigoglass14.050,004.050,00794,8221%
16Vitrină frigorifică Vopte1607,50607,50119,2221%
17Mini-vitrină Horeca Select1855,00855,00167,7921%
18Espressor Expobar G1017.875,007.875,001.545,4821%
19Râșniță profesională cafea1540,00540,00105,9721%
20Aspirator de mână Karcher1560,00560,00109,9021%
21Dispozitiv lustruit industrial12.700,002.700,00529,8821%
22Lavoar Kadda490,50362,0071,0521%
23Masă de exterior41.200,004.800,00942,0121%
24Dozator bere Bevco12.295,002.295,00450,3921%
25Boxă Audac Xeno86345,002.070,00406,2421%
26Cameră supraveghere8428,503.428,00672,7521%
27Dulap frigorific Forcar21.928,503.857,00756,9421%
28Masă frigorifică Amitek12.475,002.475,00485,7321%
29Cuptor Pizza Group Entry13.281,503.281,50643,9521%
30Cuptor electric Piron Caboto11.928,501.928,50378,4721%
31Hotă profesională1606,50606,50119,0321%
32Răzătoare Sirman GF Dakota12.601,002.601,00510,4521%
33Masă frigorifică ArtSteel14.156,504.156,50815,7221%
34Masă frigorifică Forcar22.406,504.813,00944,5621%
35Masă frigorifică Kiour11.969,001.969,00386,4221%
36Cuptor microunde Candy1110,00110,0021,5921%
37Aparat vidat Metro GVS20401600,00600,00117,7521%
TOTAL163.638,5032.114,30

Loc depozitare: Constanța
Observații: Bunurile se vând ca o singură unitate, nu se acceptă vânzarea pe bucată sau pe loturi.

Regimul și cotele de taxă pe valoarea adăugată aplicabil/aplicabile pentru vânzarea bunurilor mobile sunt cele prevăzute de titlul VII din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare. Cumpărătorului declarat câștigător îi revine obligația de a respecta prevederile legale speciale, cum ar fi obligațiile de mediu, obligațiile de conservare a patrimoniului național sau alte asemenea, dacă este cazul.

Bunurile mobile care fac obiectul licitației poate fi vizionat la locul de depozitare situat pe raza Municipiului Constanța în baza formulării unei solicitări scrise adresate Agenției până la data de 10.11.2026 și a programării realizate de inspectorii Agenției.

Persoanele care transmit cereri de vizionare se declară de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal în scopul asigurării vizionării.

II. DESFĂȘURAREA LICITAȚIEI

Participarea la licitație, fie personal, fie prin reprezentant, este condiționată de înregistrarea pe platforma ANABI dedicată licitațiilor publice desfășurate prin mijloace electronice până la data de 12.11.2026, unde, pe baza datelor de identificare, se atribuie un cod unic și o parolă (după validarea ofertei comunicată ofertantului prin transmiterea unui email).

La înregistrare trebuie furnizate Agenției în mod obligatoriu următoarele informații:

a. Datele de identificare:

a.1. În cazul ofertantului persoană fizică: numele, prenumele, domiciliul fiscal, codul numeric personal sau numărul de identificare fiscală, număr de telefon, adresa de email. Se va atașa copie/scan de pe actul de identitate/act de înregistrare etc. Persoanele fizice străine vor atașa copie/scan de pe actul de identitate, pașaport, numărul de identificare fiscală etc.

a.2. În cazul ofertantului persoană juridică: denumirea, domiciliul fiscal, codul de identificare fiscală, număr de telefon, adresa de email. Se va atașa copie/scan de pe certificatul unic de înregistrare, precum și de pe Extrasul din Registrul Comerțului (extras RECOM). Persoanele juridice străine vor atașa actul de înmatriculare tradus în limba română, precum și Extras din Registrul autorității competente din care să rezulte reprezentanții persoanei juridice, tradus în limba română.

b. Împuternicirea persoanei care îl reprezintă pe ofertant, dacă este cazul;

Pentru persoane fizice care reprezintă altă persoană fizică: se va atașa împuternicire în formă autentică notarială/împuternicire avocațială.

Pentru persoane fizice care reprezintă o persoană juridică și nu dețin calitatea de asociat, angajat: se va atașa împuternicire în formă autentică notarială/împuternicire avocațială. Pentru persoane fizice care reprezintă o persoană juridică (inclusiv asociații, fundații sau persoane fizice autorizate) și dețin calitatea de angajat: se va atașa împuternicire emisă, semnată și ștampilată de reprezentantul/administratorul desemnat al persoanei juridice.

c. Bunul mobil pentru care licitează;

d. Oferta de cumpărare reprezentând cel puțin prețul de pornire al licitației;

Sunt admise la licitație ofertele care ating cel puțin prețul de pornire, înregistrate până la termenul prevăzut în anunț. Dacă există o ofertă de cumpărare mai mare decât prețul de evaluare, licitația începe de la acest preț.

e. Dovada plății de către ofertant a garanției de participare, reprezentând 10% din prețul de pornire a licitației, respectiv: 16.363,85 LEI.

Garanția de participare se achită:

  • în contul RO52 TREZ 7035 005X XX01 9606, deschis la Trezoreria Sector 3 București;
  • beneficiar Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (CIF 36461480).

Plata garanției se poate efectua și prin intermediul serviciului de tip „Internet Banking”.

În cazul în care garanția este achitată de o altă persoană fizică/juridică decât cea care se înscrie la licitație, se va atașa copie de pe mandatul (sub semnătură privată) din partea ofertantului pentru persoana care face plata.

f. Contul bancar al ofertantului: codul IBAN, numele instituției bancare la care este deschis contul. Ofertantul va atașa dovada emisă de unitatea bancară că acesta este proprietarul/titularul contului bancar indicat (extras de cont). Aceste informații sunt necesare pentru restituirea garanției de participare către ofertanții care nu sunt declarați câștigători.

g. Consimțământul privind prelucrarea datelor cu caracter personal;

h. Consimțământul privind acceptarea condițiilor și termenelor privind desfășurarea licitațiilor publice organizate de către ANABI prin mijloace electronice;

i. Declarația pe propria răspundere prin care certifică faptul că nu este persoană interpusă cu proprietarul bunurilor.

  • După expirarea termenului de înscriere, comisia de licitație verifică persoanele înscrise și documentele încărcate. Ofertanții a căror înregistrare a fost validată vor primi pe adresele email indicate o confirmare care va atesta înscrierea acestora la licitație.
  • Dacă există o ofertă de cumpărare mai mare decât prețul de pornire (publicat în anunț), licitația va începe de la acest preț.
  • Pasul de licitare este de 5% din prețul de pornire al licitației.
  • Persoanele validate se pot autentifica și supralicita în perioada de desfășurare a licitației specificată.
  • Pentru ofertele formulate în ultimul minut al licitației se aplică automat regula „timp suplimentar”. Acest timp suplimentar este pus la dispoziție celorlalți participanți pentru a putea formula contraoferte. Timpul suplimentar este de patru minute.
  • Prețul bunului sau al bunurilor adjudecate se achită în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la momentul adjudecării. Nu sunt acceptate măsuri alternative, de exemplu plata în rate sau derogări de la termenul de plată.

III. ALTE INFORMAȚII

Proprietarul nu poate licita nici personal, nici prin persoane interpuse.

Invităm pe cei care pretind vreun drept asupra acestui bun să înștiințeze despre aceasta Agenția, înainte de data stabilită pentru desfășurarea licitației.

Condițiile și termenele privind desfășurarea licitațiilor publice prin mijloace electronice pot fi consultate pe platforma ANABI dedicată licitațiilor publice desfășurate prin mijloace electronice.

În condițiile art. 1665 din Codul civil privind prețul fictiv și prețul derizoriu, ofertele vădit disproporționate față de valoarea bunului, respectiv ofertele neserioase care sunt făcute fără intenția de a fi plătite de către adjudecatar pot fi respinse.

Potrivit art. 246 Cod Penal — Deturnarea licitațiilor publice: fapta de a îndepărta, prin constrângere sau corupere, un participant de la o licitație publică ori înțelegerea între participanți pentru a denatura prețul de adjudecare se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Potențialii cumpărători sunt informați că bunurile se vând ca atare, pe loturile specificate în anunț (dacă este cazul), în starea în care au fost indisponibilizate și date spre valorificare Agenției, la locul de depozitare al acestora specificat în anunț.

Cumpărătorul declarat câștigător va suporta costurile pentru preluarea bunului adjudecat.

Pentru informații suplimentare vă rugăm să ne contactați la numărul de telefon 0372.573.000 sau prin email la licitatii.anabi@just.ro.

Data afișării anunțului: 26.10.2026

Locul afișării anunțului:

  • pagina de internet a Agenției (anabi.just.ro);
  • platforma de licitații online a Agenției;
  • la sediul Agenției;
  • sediul primăriei de la locul vânzării bunurilor sechestrate;
  • sediul primăriei de la locul de depozitare al bunurilor.

Anexăm la prezentul anunț fotografii ale bunului scos la licitație.

Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate
Elena GRĂNICERU — Director general

Fotografii cu titlu informativ

Pagina anexă conține șase fotografii ale mobilierului și echipamentelor HORECA.

Anexe